Dette bør du gjøre for å få tak i billig proteinpulver

Et økende fokus på kropp har gjort at industrien innen kosttilskudd nærmest har skutt i været de siste ti årene. Fra å ha vært et marked forbeholdt de “ekstreme” har nå stadig flere hobbymosjonister kastet seg over kosttilskuddsbølgen.

Ser vi på proteinpulver isolert sett sammenlignet med andre proteinkilder som kjøtt, fisk og meieriprodukter vil vi kunne se at proteinpulver gir en meget god kilopris hvis vi tar hensyn til rent protein per 100 gram.

La oss ta et praktisk eksempel:

1 kg kyllingfilet eller oksekjøtt koster gjerne 150-200 kr. Med ca. 20 g protein per 100 g kjøtt får vi i oss 200 g protein dersom vi spiser 1 kg kylling. Du betaler altså ca. 175 kroner for 200 g protein. For 1 kg rent protein vil du ved å spise kjøtt betale ca. 875 kr.

Proteinpulver har gjerne en kilospris på 200-300 kroner, og inneholder ca 85% protein per 100 gram.

Konklusjonen blir:

For å få i deg 100 g rent protein vil du betale følgende ved kjøtt vs. proteinpulver:

Kjøtt: 87,5 kr
Proteinpulver: 29,5 kr

Det er altså ca. tre ganger dyrere å innta 100 g rent protein ved å spise kjøtt sammenlignet med proteinpulver.

Mange vil nok påpeke at det også er betydelig lettere å få i seg protein gjennom proteinshakes, sammenlignet med å spise kjøtt.

Finne frem en shaker, kaste neddi et par scoops, shake, og innta. Så får du kanskje ikke den samme gastronomiske nytelsen, men dette kan justeres ved å blande pulveret med melk, frosne bær, vaniljeessens, kakao osv.

Hva er så trikset for å få tak i billig proteinpulver?

Du kan som regel få tak i proteinpulver flere steder. Både i sportsbutikken, helsekost, matbutikken og på nett. Det billigste er nesten utelukkende å kjøpe via nettbutikker som selger kosttilskudd. Personlig synes jeg proteinpulveret fra Gymgrossisten består av god kvalitet til en billig pris. Du kan finne det her.

Se etter tilbud der du kjøper større kvanta. Regelmessig finnes det tilbud og restlagre som selges til 100-150 kroner per kilo med proteinpulver. Gjerne i forbindelse med et utgående varelager, eller spesielle tilbud som Black Friday.

Smaken er ofte ikke den aller beste, men dette kan justeres med bær, kakao osv.

Slik smaker billig proteinpulver bedre:

Personlig benytter jeg meg av et par generelle fremgangsmåter for å forbedre smaken på helt greit proteinpulver. Pleier å gjøre som følger med de ulike smakene:

Vanilje:
Lag en smoothie sammen med fryste biter av banan. Gjerne også sammen med isbiter laget av kaffe.

Jordbær:
Noen scooper med jordbærprotein kjøres i blender sammen med melk, og frosne jordbær.

Sjokolade:
Bruker en teskje med kakao for å gjøre sjokoladesmaken rikere og mørkere.

Les også: Hvordan komme i gang med trening

Anbefalt

Hva er kvadratrot? Kvadratroten av et tall vil si det tallet du må multiplisere (gange) med seg selv for å få tallet du er ute etter. Kvadratrot skrives √. De...

Addisjon Addisjon (pluss) er det samme som å legge sammen, og er en av våre fire grunnleggende regnearter. Når du adderer legger du sammen to eller flere tall og resultatet...

Prosent betyr i praksis per hundre og stammer fra det latinske uttrykket Per Centum. Innen matematikkens verden bruker man symbolet «%» for prosent. Formelen for prosentregning når du skal finne...

Enkeltmannsforetak har forkortelsen ENK og som navnet tilsier så vil det si et foretak som kun har en ansvarlig eier. Ved opprettelse blir foretaket registrert i Enhetsregisteret. Har foretaket...

Selvangivelse er et informasjonsskriv du mottar i posten og over din profil hos Altinn, Skatteetaten og Minside. Denne informasjonen gir deg en oversikt over dine inntekter, utgifter, gjeld og...

Moms er et annet ord for merverdiavgift og er i praksis en omsetningsavgift på forbruk av varer og tjenester. Du skal betale moms ved omsetning av alle varer og...

Et økende fokus på kropp har gjort at industrien innen kosttilskudd nærmest har skutt i været de siste ti årene. Fra å ha vært et marked forbeholdt de “ekstreme”...

Mange drømmer om å starte for seg selv. Noe av det første du må bestemme deg for er organisasjonsform. Her får du tips til hvordan du starter et aksjeselskap...

I løpet av uken, året og livet tilbringer vi mye tid på jobb. Å jobbe i et arbeidsmiljø der man kjenner seg velkommen, vel og får støtte til arbeid...

Renter er hva du betaler for å ”leie” penger, med andre ord hva det koster å låne penger. Renten beregnes som en fast brøk av lånet og uttrykkes...

Du har nok sikkert lært til nå at likninger kan benyttes i mange situasjoner. Likninger er det vi bruker når vi skal finne de opplysningene vi ikke kjenner fra...